Worki pod oczami, czyli opuchlizna w okolicy dolnych powiek, to problem, z którym okazjonalnie może mierzyć się każdy z nas. Nieprzespana noc, zmęczenie, zbyt duża ilość godzin spędzonych przed komputerem – te czynniki wpływają na stan skóry wokół oczu, powodując niekiedy nie tylko obrzęki, ale też nieestetyczne cienie pod oczami. Prawdziwym problemem są jednak worki, które stały się stałym elementem naszej urody – bez względu na ilość czasu, jaką poświęcamy na sen i odpoczynek. Co jest tego przyczyną? Czasami w ten sposób organizm komunikuje nam rozwój niektórych chorób, a czasami jest to po prostu wynik postępującego procesu starzenia się skóry.
Najczęstsze przyczyny powstawania worków pod oczami
Okolice pod oczami pokrywa niezwykle delikatna i cienka skóra – słabo ukrwiona i pozbawiona gruczołów łojowych. Brak naturalnego źródła nawilżenia w postaci warstwy sebum, a także płytkie unaczynienie skóry w obszarze dolnych powiek sprawia, że nasze oczy zdradzają wszystko – zarówno zwykłe zmęczenie, jak i choroby oraz nasz wiek. Razem ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Melitus https://klinikamelitus.pl/ przedstawiamy możliwe przyczyny powstawania worków pod oczami.
Opuchnięte oczy świadczą źle o naszym stanie zdrowia
Poprzez utrzymujące się cienie i worki pod oczami nasz organizm wysyła nam swego rodzaju sygnały ostrzegawcze: przebadaj swoje nerki, wątrobę, tarczycę i układ krążenia lub zmień swój styl życia.
- Obrzęk skóry pod oczami może zwiastować problemy w funkcjonowaniu nerek. Choroby nerek charakteryzują się zwiększoną skłonność do zatrzymywania wody w organizmie – nie tylko w okolicy oczu, ale też w innych partiach ciała.
- Opuchlizna powiek dolnych to jeden z objawów niedoczynności tarczycy, cukrzycy lub zaburzeń w działaniu wątroby. Wątroba może w taki sposób wyrażać swój „bunt” w stosunku do nadużywania niektórych leków lub używek.
- Obrzęk limfatyczny tkanek na powiekach dolnych może świadczyć o problemach z mikrokrążeniem. Kiedy skurcze mięśni mimicznych są ograniczone, spowolnieniu ulega krążenie krwi i limfy w okolicach oczu, co prowadzi do zastojów i obrzęków pod oczami.
- Niekiedy problem ten wynika np. z alergii lub niezdrowego trybu życia. Kondycji skóry pod oczami nie poprawia palenie papierosów, niewystarczające spożycie wody czy niewłaściwa dieta, w której głównym składnikiem jest sól.
Dlatego worki pod oczami powinny więc zwrócić naszą na uwagę funkcjonowanie całego organizmu – jeśli obrzękom towarzyszą też inne, niepokojące objawy, warto przede wszystkim skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania.
Worki pod oczami a proces starzenia się skóry
Ryzyko powstawania worków, często z towarzyszącymi im sińcami pod oczami, rośnie niestety wraz z wiekiem. Osłabienie mięśni okrężnych oka, zmniejszająca się ilość produkowanego kolagenu i elastyny, a także nawilżającego kwasu hialuronowego, powoduje systematyczne opadanie skóry ku dołowi, w tym również w okolicy oczu. Skóra powiek dolnych traci jędrność i staje się wiotka, a w okolicy obrzęku pojawiają się zmarszczki, które dodatkowo dodają nam lat. Przewlekła opuchlizna pod oczami prowadzi też do przerostu tkanki tłuszczowej i tworzenia się tzw. worków tłuszczowych pod okiem, w których gromadzą się woda oraz zbędne produkty przemiany materii. Jak przyznaje dr.n.med Maria Noszczyk z Kliniki Melitus w Warszawie specjalizującej się m.in. w działaniach Anti-Aging, widoczne wypukłości w tym rejonie są bardzo dużym problemem estetycznym, a usunięcie worków pod oczami może przynieść niekwestionowany efekt odmładzania całej twarzy.
Jak pozbyć się worków pod oczami?
W przypadku worków pod oczami, które są efektem przemęczenia, sprawa jest niezwykle prosta – eliminacja czynników wywołujących worki pod oczami w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją (kompres z kostek lodu, delikatny masaż i krem) są w stanie poprawić wygląd skóry w zaledwie kilkanaście minut. Natomiast w przypadku obrzęków będących objawem stanu chorobowego lub procesu starzenia, domowe sposoby na worki pod oczami nie wystarczą, by pozbyć się problemu. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim podjąć odpowiednie leczenie lub zmienić swoje codzienne nawyki. W drugim zaś, zadowalające efekty przynoszą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W początkowej fazie tworzenia się worków pomocna może okazać się mezoterapia, radiofrekwencja mikroigłowa czy zabiegi z wykorzystaniem lasera tulowego, zaś w zaawansowanym etapie zabieg blefaroplastyki.
Jak zlikwidować worki pod oczami? Blefaroplastyka
Usuwanie worków pod oczami to zabieg, który wymaga niezwykłej precyzji i delikatności, dlatego przeprowadzany jest przez specjalistę chirurgii plastycznej. Jednocześnie większość zabiegów nie wymaga udziału anestezjologa i znieczulenia ogólnego – worki pod oczami możemy usunąć w znieczuleniu miejscowym podczas zabiegu trwającego ok. 1-1,5h. W trakcie procedury chirurg wykonuje nacięcia w naturalnych fałdach anatomicznych dolnej powieki, dzięki czemu blizny są praktycznie niewidoczne, a powieka naturalnie przechodzi w policzek. Przez około 2 tygodnie po zabiegu może utrzymywać się opuchlizna wokół oczu, jednak zmniejszona widoczność worków pod oczami pojawia się niedługo po zakończonej procedurze zabiegowej.
Czy w każdym przypadku możemy pozbyć się opuchlizny pod oczami w ten sposób? Przed zabiegiem lekarz kwalifikujący przeprowadza z pacjentem obszerny wywiad i ocenia stan delikatnej skóry wokół oczu, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. “Znaczenie mają w tym przypadku nie tylko indywidualne oczekiwania pacjenta, ale przede wszystkim jego ogólny stan zdrowia. Dlatego zawsze staramy się dobrać najbezpieczniejszą metodę leczenia wszelkich problemów skórnych.” – podkreśla chirurg plastyczny z Kliniki Melitus w Warszawie, dr n. med. Jarosław Zieliński.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zabiegu blefaroplastyki, skontaktuj się ze specjalistami chirurgii plastycznej z Kliniki Melitus.
Zobacz także: