Zmarszczki to naturalna konsekwencja procesu starzenia się skóry, która prędzej czy później dotyka każdego. W miarę upływu lat nasza skóra traci elastyczność, jędrność i nawilżenie, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Medycyna estetyczna oferuje wiele metod, które pomagają w walce z oznakami starzenia. Dwie z nich, które często ze sobą konkurują, to botoks i kwas hialuronowy. Czym się różnią? Która z nich jest lepsza?
Jak powstają zmarszczki?
Zmarszczki można podzielić na dwa główne rodzaje: zmarszczki mimiczne oraz statyczne. Bruzdy mimiczne pojawiają się na skutek ruchów mięśni twarzy, np. podczas uśmiechania się, marszczenia czoła czy mrużenia oczu. Zmarszczki statyczne z kolei są wynikiem naturalnego procesu starzenia się skóry i utraty jej elastyczności. Zarówno jedne, jak i drugie można skutecznie niwelować z pomocą zabiegów medycyny estetycznej z użyciem botoksu lub kwasu hialuronowego.
Działanie botoksu na zmarszczki
Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest substancją pochodzenia bakteryjnego, której mechanizm działania polega na blokowaniu przekazywania impulsów nerwowych do mięśni, co powoduje ich tymczasowe osłabienie. Skóra w miejscach poddanych zabiegowi przestaje się marszczyć, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek.
Botoks sprawdza się szczególnie w usuwaniu zmarszczek mimicznych, np. poziomych i pionowych czoła, a także „kurzych łapek” wokół oczu. Efekty zabiegu utrzymują się przez około 6–7 miesięcy. Należy pamiętać, że botoks nie wypełnia zmarszczek, a jedynie blokuje tymczasowo mechanizm ich powstawania poprzez osłabienie mięśni mimicznych. Ta metoda nie sprawdzi się jednak w redukcji zmarszczek statycznych, na które ruchy mięśni nie mają wpływu.
Odmładzające działanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, która odpowiada za nawilżenie i elastyczność skóry. W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy pozyskiwany w procesach biotechnologicznych, który jest niemal identyczny z naturalnym. Substancja wygładza zmarszczki i odmładza poprzez wypełnianie ubytków tkankowych oraz nawilżanie skóry.
Kwas hialuronowy jest używany przede wszystkim do redukcji zmarszczek statycznych, takich jak bruzdy nosowo-wargowe, a także do modelowania rysów twarzy, np. powiększania ust czy podkreślaniu kości policzkowych. Efekty zabiegu utrzymują się przez około 12 miesięcy. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, dla uzyskania optymalnych rezultatów może być konieczna seria zabiegów. Kwas hialuronowy nie tylko wypełnia zmarszczki, lecz także nawilża skórę, sprawiając, że staje się jędrniejsza i lepiej napięta.
Botoks czy kwas hialuronowy – co wybrać?
Decyzja o wyborze odpowiedniego zabiegu medycyny estetycznej powinna zostać podjęta po konsultacji z lekarzem. Obie metody mają swoje zalety i wady. Wybór konkretnego zabiegu zależy m.in. od jego celu i rodzaju zmarszczek. Botoks jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zredukować zmarszczki mimiczne i zapobiec ich pogłębianiu się. Kwas hialuronowy natomiast jest doskonały do wypełniania ubytków tkankowych, nawilżania skóry i poprawy owalu twarzy.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi.
Treść promocyjna
Zobacz także: